slovenčina english

Garra rufa

Rybičky, ktoré poskytujú pedikérske služby

Rybičky, ktoré poskytujú pedikérske služby takýmto svojským spôsobom, sa nazývajú Garra rufa. Sú to tropické teplovodné rybky a patria do čeľade kaprovitých. Vo svojom prirodzenom prostredí dokážu dorásť až do dĺžky 12 až 14 cm, avšak v akváriách dosahujú veľkosť len niekoľko centimetrov.

Garra rufa sú rozšírené predovšetkým na strednom východe a v oriente, no za ich rodisko sa považuje turecký Kangal. Rybičky sú veľmi životaschopné. Dokázali sa prispôsobiť aj extrémnym životným podmienkam aby prežili. Ale nie len preto si zaslúžia veľký obdiv. Ich hlavnou cnosťou, ktorá ich urobila slávnymi je ich komplexné poslúženie človeku. Schopnosť rybičiek zlepšiť kvalitu kože objavila miestna populácia, kúpajúca sa v prírodných termálnych rezervoároch. Kvôli vysokým teplotám vody rybky trpeli nedostatkom prirodzenej potravy, a preto sa zdrojom ich obživy stala odumretá ľudská koža.

Liečebné pôsobenie rybiek bolo najskôr uznané Japoncami a Čínou. Dnes sú kangalské rybičky rozšírené po celom svete (vrátane USA, Anglicka a v mnohých ďalších krajinách Európy), a to najmä kvôli ich estetickému využitiu.

Doktor ryba

Liečebné pôsobenie rybiek bolo najskôr uznané Japoncami a Čínou.

Dnes sú kangalské rybičky rozšírené po celom svete (vrátane USA, Anglicka a v mnohých ďalších krajinách Európy), a to najmä kvôli ich estetickému využitiu.

Dotyk rybiek je neuveriteľne príjemný. Navodzuje pocit uvoľnenia. Niekto tento pocit popisuje ako jemné vibrácie alebo ako perličkový kúpeľ.

Rybičky Garra rufa nemajú zuby, preto nehrozí žiadne poranenie. Hlbších vrstiev kože sa nedotknú. Procedúra je absolútne bezbolestná.

Kangalská rybička si právom vyslúžila titul „doktor ryba“.